El Mundial de Trail més valencià

Tere Nimes, Laia Cañes i Raquel Martínez, representació valenciana al Mundial de Trail a Braga ple de medallas per a Espanya

mundial-dones************ACTUALITZACIO DISSABTE 22:00 *****************

Gran resultats els aconseguits per la selecció espanyola al Mundial de Trail IAAF disputat este dissabte 29 d’octubre a Portugal, a la Trans Pereda-Geres, 85 km 4500+.

A les medallas individuals d’or per a Luis Alberto Hernando i de plata per a Azara García, cal afegir també la medalla de plata conseguida per l’equip femení espanyol, un equipo on a més d’Azara García, estaven les corredores de Castelló Laia Cañes i Raquel Martínez i l’alicantina Tere Nimes, que han ajudat a poder aconseguit eixa medalla per equips.

L’enhorabona per a les tres!!!!

**************************************************************

 

mundial-espanya

Allà on corren els millors. I les millors. 3 corredores de la terra estaran este cap de setmana participant i representant a Espanya als Mundial de Trail de la IAAF que es disputen a la Trans Pereda-Geres, a Portugal, 85 km 4500+.

L’experiència

L’alacantina Tere Nimes i les corredores de Castelló Laia Cañes i Raquel Martínez formen part d’una selecció espanyola que tractarà de fer un bon paper i d’aconseguir pòdium. «El nivell de competidores és molt alt, al igual que l’any passat» ens conta Tere Nimes, que al 2015 va estar també al Mundial de Trail al Maxi Race d’Annecy a França. «Hi ha unes franceses molt destacades, però el nostre equip és molt potent i lluitarem per un lloc al pòdium».

Una droga anomenada Trail

Les debutants

En eixe equip espanyol femení Tere Nimes es trobarà amb dos debutants en la selecció: Laia Cañes i Raquel Martínez, convocades a última hora per les baixes per lesió Maite Maiora i Ohiana Kortazar. Les dos corredores de Castelló estan ja amb ganes i molt il.lusionades, ja concentrades a Braga.

«De moment tot molt bé, amb l’equip tècnic i els companys de selecció la convivència és molt bona» ens conta Cañes, que arriba després d’estar fent una gran temporada i amb ganes de poder fer un bon paper. «Afrontem l’experiència amb molta il.lusió i descomptant els dies perque comence la cursa». 

«El nivell de competidores és molt alt, al igual que l’any passat, però el nostre equip és molt potent i lluitarem per un lloc al pòdium»

«M’ho plantetge més com una responsabilitat més que com un premi. És també una gran forma de terminar la temporada»

«Espere poder fer una bona cursa, donar el màxim de mi dins de les meues possibilitats i finalitzar la prova. És clar que quan més endavant millor però sé on estic»

El recorregut

La prova sabem que serà difícil, 85 km 4500 + que han tingui oportunista de conéixer estos dies. «El circuit és molt dur perquè intercala zones molt tècniques amb pistes de molt de còrrer. Serà un trencacames i pot passar qualsevol cosa a la prova» explica Tere Nimes.

Hi haura que dosificar forces i controlar els nervis i la responsabilitat que suposa estar al Mundial i representar a Espanya. «M’ho plantetge més com una responsabilitat més que com un premi» explica Raquel Martínez. «És també una gran forma de terminar la temporada».

«És un Campionat del Món. Hi haurà molt de nivell i cada posició estarà molt disputada» recorda Cañes. «Personalment espere poder fer una bona cursa, donar el màxim de mi dins de les meues possibilitats i finalitzar la prova. És clar que quan més endavant millor però sé on estic».

Tot i les nervis, les nostres arriben amb la trnuilitat de la bona temporada feta i els bons resultats en proves de distància pareguda. En este 2016, Tere Nimes fent enguany pòdium a la CCC del UTMB, Raquel Martínez fent la cinquena posició a eixa mteixa edició de la CCC, i Laia Cañes acumula també bons resultats, tal volta enguanya en proves de distància un poc menor dins de la Spain Ultra Cup «M» on lidera la general i ha estat segona a la MiM, primera a Sierra Nevada, Cerdanya i Guara.

L’eixida del VI Trail World Championship serà este dissabte 29 d’octubre a les 06:00 h (hora espanyola). Molta sort!

Homes

 • Tofol Castanyer (Baleares)
 • Yeray Durán (Canarias)
 • Dani García (Andalucía)
 • Luis Albero Hernando (Aragón)
 • Pablo Villa (Castilla y León)
 • Pau Capell (Cataluña)

Dones

 • Gemma Arenas (Castilla La Mancha)
 • Azara García de los Salmones (Cantabria)
 • Laia Cañes (Comunitat Valenciana)
 • Raquel Martínez (Comunitat Valenciana)
 • Uxue Fraile (País Vasco)
 • Teresa Nimes (Comunitat Valenciana)

 


De Castelló al Mundial de Trail

Tere Nimes, al Mundial de Trail

Laia Cañes, pòdium a la CCC

Guara torna a parlar valencià

Un diamante en bruto

Els “amos” de Castelló Nord

Compartir aquesta notícia a

Trackbacks/Pingbacks

 1. El Trail valencià dóna un pas endavant | SLA - […] El Mundial de Trail més valencià […]
 2. Una setmana d’aventura | SLA - […] El Mundial de Trail més valencià […]

Enviar un comentari

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Este sitio usa Akismet para reducir el spam. Aprende cómo se procesan los datos de tus comentarios.

Uso de cookies

Esta web utilitza cookies perquè fa que tingues una millor experiència de navegació. En continuar navegant entenem que dones el teu consentiment per acceptar la política de cookies, Punxa l'enllaç per a més informació. Agraïts! ;) " plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies
Translate »